PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=678}

Mumia

The Mummy
6,8 174 628
ocen
6,8 10 1 174628
5,8 17
ocen krytyków
Mumia
powrót do forum filmu Mumia

Witam, ostatnimi czasy jestem wielkim fanem filmów które cechuje świetny klimat, lubię zasiąść poźnym wieczorem w fotelu,

otworzyć zimne piwo, drinka, bądź też lekko się spalić, włączyć jeden z moich ulubionych filmów i delektować się, niezależnie od

tego czy takowy film jest już klasykiem, czy jest stosunkowo młody.
Wspólną ich cechą jest gęsty, przykuwający do ekranu i pozwalający się w dany film wczuć klimat, mimo iż jestem osobą która

zazwyczaj po obejrzeniu filmu nie wraca do niego szybko ( jeśli był naprawde dobry, wracam do filmy po dłuższej przerwie ), to są

produkcje które mogę oglądać regularnie i zupełnie mi to nie przeszkadza, wciągam się w dany obraz, znów czuję się ta magie kina

której w produkcjach powstających współcześnie praktycznie niema.Filmy które teraz powstają są zazwyczaj robione pod jedno

kopyto, chodzi o to aby się dobrze sprzadały, wpływy z BO były duże. Ostatnimi czasy w coraz większej ilości filmów zupełnie

niepotrzebnie twórcy próbują iść w strone realizmu lub pseudorealizmu, który nijak ma się do treści które dany film przedstawia.

Moda ta moim zdaniem rozpoczęła się przy pierwszym Bournie (skądinąd moja ulubiona seria filmów akcji, oczywiście nie

uwzględniając słabego dziedzictwa), który pokazał bardzo świeże podejście do kina sensacji, później ukazał się nowy Batman

Nolana, zupełnie odświeżony Bond oraz masa innych filmów w których starano się pokazać akcje w sposób realistyczny. Zatracono

tym samym ( będę się powtarzał ale trudno) ową Magię kina, coś co sprawiało że do filmów można było wracać wiele razy, a film

nawet po wielu latach ogląda się z równie wielką frajdą.Obawiam się, że w chwili obecnej, naprawdę ciężko jest zrobić takowy

film, w epoce w której stawia się na realizm, w której prym wiodą produkcje oparte na komiksach ( niektóre nie są takie złe), w

której zrobienie filmu " po swojemu" jest praktycznie niemożliwe, nad reżyserem stoją ludzie z wytwórni którzy analizują czy film

się sprzeda, czy trafi do oczekiwanego grona odbiorców, filmy są przerabiane, prodecenci często żądają dokretek itp, powoli

zaczynam się godzić z tym, iż nowych produkcji o starym genialnym klimacie możemy prędko nie zobaczyć.
Dlatego zwracam się z orgomną prośbą do forumowiczów, o polecenie filmów które klimatem, mogą nawiązywać do filmów które

wymienię poniżej, które uważam za wzorcowy przykład tego co pisałem wcześniej.
Oto moja lista:
-Indiana Jones- nikomu przedstawiać nie muszę, świetna trylogia ( celowo nie wspominam 4 części), 1 i 3 część fantastyczne, 2

część trochę słabsza
-Mumia i Mumia Powraca- moim zdaniem chyba jedyna seria którą można uznać za godnego zastępce Indiego ( co do tego pewnie

wielu miałoby inne zdanie), jest świetny klimat egiptu, jest przygoda, humor, lekkość w odbiorze, zawadiacki i świetnie rozpisany

główny bohater, olśniewająca Rachel ( taka nieporadna, a jednak miała w sobie to coś), świetnie zagrany Imhotep itp,

podsumowując świetne kino przygody
-Van Helsing- podobnie jak powyżej, Sommers wiedział jak kręcić tego typu filmy, gorszy od Mumii, jednak wciąż świetnie się to

oglądało, oczywiscie jak przy produkcjach tego typu, z dużą dozą dystansu
- Jeździec bez głowy Burtona- niesamowity klimat, świetna kreacja Deppa, ciekawa historia, świetna muzyka
-Harry Potter ( 1 i 2 część, ewentualnie 3)- nie, już od jakiegoś czasu przestałem być dzieckiem, jednak wciaż bardzo lubie wracać

do tego magicznego świata, który w fantastyczny sposób ukazał Columbus w dwóch pierwszych częściach ( jeśli ktoś jeszcze nie

wie, Columbus jest również twórcą obydwu części Kevina, do którego większość, łącznie ze mną, lubi wracać w okresie świat,

właśnie ze względu na klimat i lekkość w odbiorze), można mówić że pierwsze Pottery byly naiwne, skierowane do młodszej

widowni itp, jednak tylko w tych częściach można było odczuć prawdziwy magiczny klimat, tego fikcyjnego świata (książek nie czytałem)
-Nieustraszeni pogromcy wampirów Polańskiego - film nie pierwszej młodości, jednak bardzo klimatyczny, nakręcony z

humorem, cała sceneria, zima, sprawia że ogląda się go bardzo dobrze
-Piraci z Karaibów- jedynka była naprawdę dobra, oddawała ducha przygody, świetna muzyka i charakterystyczne kreacje, ciekawa

akcja, zawsze przyjemnie wracam, co do reszty, z każdą kolejną tylko gorzej, chociaż część druga była jeszcze niezła
- Park Jurajski- 1 częśc to klasyk, bardzo dobre kino przygody, ale to Spielberg w swoich najlepszych latach, nie mogło być inaczej,

kolejne części słabsze
- na koniec wymienie kilka produkcji które również polecam, ale nie mam zamiaru się na ich temat specjalnie rozpisywać,

mianowicie: Liga niezwykłych dżentelmenów, Maska Zorro, Prawdziwe Kłamstwa ( coś zupelnie innego od reszty, jednak również

fajny klimat), Super 8

celowo nie wymieniałem takich produkcji przygodowych jak Kopalnie króla Salomona, Bibliotekarz,The wolfman, Skarb Narodów,

Sahare, niektóre z nich są niezłe, jednak moim zdaniem są to filmy raczej na raz.

Jeśli ktoś ma podobne odczucia jak ja, oraz zna dobre filmy w podobnym stylu, będę niezmiernie wdzięczny za podzielenie się

takowymi tytułami, mam również nadzieję że pomogłem komuś znaleźć film do oglądniecia wieczorem :)

PS:z góry przepraszam za nadużycie słowa "klimat" :)

piotrekekole

Po Twoim wpisie chyba się skuszę i "Mumię" obejrzę. Nie lubię takich historycznych filmów, ale skoro jest tam przygoda i humor to czemu nie?

ocenił(a) film na 10
Jack_Holborn15

Ja znam bardzo długo ten obraz, powiem że w pewnym sensie wychowałem się na nim. Lubię w filmie pustynie, trochę historii (tu jest mój ulubiony Egipt), klimat awantury przygodowej itd. Obok "Mumii" moje ulubione obrazy z tego nurtu to:

http://www.filmweb.pl/Poszukiwacze.Zaginionej.Arki
http://www.filmweb.pl/film/Cztery+pi%C3%B3ra-1939-121322

denticulatus

A obejrzyj sobie wówczas jeszcze młodą K.T. w "Miłość, szmaragd i krokodyl" (1984)
Kiedyś u nas leciało to to w kinie, gdy byłem nastolatkiem. Nie byłe na tym wtedy w w kinie, ale teraz chętnie sobie to obejrzałem.

ocenił(a) film na 10
JackHolborn

Widziałem ten film a nawet jego sequel "Klejnot Nilu"; ten drugi bardziej mi się podoba. A co do Kathleen Turner to zauważyłem, że aktorka ta ma wiele swoich męskich fanów, może nie bez powodu. Ja akurat przeważnie wolę brunetki, np. Mili Avital w "Gwiezdnych wrotach" czy Patricię w "Mumiach".

denticulatus

Mnie jest zasadniczo obojętny kolor włosów, ważne, by całość tworzyła coś miłego dla oczu;-)

ocenił(a) film na 6
piotrekekole

Ja uwielbiam klimat z serii obcy. Apropos klimatu to spoko są też serię slasherów takie jak: Piątek 13 i Halloween

ocenił(a) film na 9
arieljarosz

Z takich przygodowych to jeszcze Skarb Narodów jest w podobnym klimacie.

piotrekekole

A wiesz, że wystarczyło zapytać: "Czy znacie jakieś podobne filmy ?". Krótko i na temat.

użytkownik usunięty
ocenił(a) film na 2
piotrekekole

Bo ja wiem? By przyjaźnie spojrzeć na ten film nie wystarczyłby mi cybuch wielkości wiaderka. Dla mnie jest równie zajmujący, jak książka kodów pocztowych.

ocenił(a) film na 10
piotrekekole

Polecam Ci sięgnąć po starsze produkcje.
"Pięć tygodni w balonie" z 1962 roku,
"Naga dżungla" z 1954, albo "Tajemnica Inków", również z 1954. Jeśli Ci się spodobają, to mogę polecić więcej.
Dla mnie to jest znakomite kino z czasów, gdy polityka nie była najważniejszym celem produkcji filmowej, bo liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones