Yun-Fat Chow

7,8
4 006 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Yun-Fat Chow
ivoposhit

Bo faktycznie on się tak nazywa, masz rację. Ale tu na filmwebie panuje dziwna polityka, jeśli chodzi o chińskie nazwiska. Skoro w tych przypadkach nazwisko daje się na pierwsze miejsce, to czemu w przypadku pozostałych ludzi kina nie robi się tego samego. Zamiast Bruce Willis powinno być Willis Bruce i finito.

ivoposhit

w języku Chińskim (a w zasadzie dialektach np. kantońskim i mandaryńskim) ... i paru innych... nazwisko pisane jest jako pierwsze, zgodnie z tamtejszą tradycją. Chociaż coraz częściej jest stosowany styl pisania imion i nazwisk przejęty z zachodu, to wciąż zasada ta obowiązuje. A więc dobrze jest napisane Yun-Fat Chow.

Thorongil83

A no faktycznie. O tym nie pomyślałam. Wygląda na to, że filmweb przestrzega zasad ich pisowni (w jakimś tam stopniu ;p ).

karoman4

Myślę, że spokojnie można by używać już obu form, chociaż nie jestem na tyle zaznajomiony z tymi zasadami, to coraz częściej na zagranicznych portalach widzę pisane najpierw imię, a potem nazwisko. No ale tradycja to tradycja :P

Thorongil83

Te imiona i nazwiska u nich są pisane jeszcze w inny sposób. Np. Chan Kong-Sang, czyli nasz dobrze znany Jackie Chan. W jego przypadku, spotkałam się z kantońską/mandaryńską odmianą pseudonimu Jackie Chan, która brzmi Sing Lung. U nas ta odmiana jest mniej znana, ale w Chinach to już norma. Tyle tożsamości na jednego człowieka, to trochę za dużo (ok, niech wyjątkiem będzie szpieg). :-p

karoman4

Sing Lung to nie jest nazwisko Jackiego w innym dialekcie tylko pseudonim, który oznacza "staje się smokiem". Tak przynajmniej piszą na tej stronie:
https://naekranie.pl/artykuly/jackie-chan-filmy-ktore-trzeba-znac/2
Zerknij też na gorę tej strony:
http://hkmdb.com/db/people/view.mhtml?id=3894&display_set=eng
Tam masz rozpisane wszystkie jego nazwiska czy pseudonimy. Praktycznie z każdym Chińczykiem tak jest, że ma po kilka nazwisk, że tak to ujmę.

Wujek_Bill

To widziałam ta stronę na hkmdb. A i zdaję się, że wszystkie filmy, które 'trzeba znać' też widziałam. Choć, można by odświeżyć. xD

Thorongil83

Chow to nazwisko, Filmweb zawsze podaje "imię nazwisko", nie zważając na tradycje chińskie, koreańskie czy japońskie.

krysiron

Poczytałam sobie trochę o nazwiskach chińskich i wszystko, co jest jednosylabowe w tożsamości, to nazwisko. Nic dziwnego, że w tym konkretnym przypadku pojawiły się wątpliwości, bo zarówno Yun jak i Fat jak i Chow są wyrazami jednosylabowymi. Choć można byłoby połączyć te dwa pierwsze i byłoby Yunfat Chow. Ale że to głupio wygląda, wpierdyknęli kreskę pomiędzy nimi. To tak w ramach ciekawostki - może kogoś zainteresuje. :p

ivoposhit

Piszę to po 5-ciu latach, ale byków na filmwebie co nie miara! Zwłaszcza, gdy oprócz nazwisk, są w biografii uwzględnione produkcje, które nie miały premiery. Portal schodzi na dno!

ivoposhit

You-Fat-Cow

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones